Przyjęcie jest o tyle ważne

Wymogiem, od którego zależy nabycie praw, jest w myśl art. 12 ustawy przyjęcie utworu przez pracodawcę. Przyjęcie to ma w praktyce charakter dorozumiany, po-legający na milczącym zaakceptowaniu dzieła, dostarczonego przez pracownika – bez zgłaszania zastrzeżeń co do jego wykonania. Może być ono jednak także wyraźne, np. występować w postaci oświadczenia, w którym pracodawca stwierdza jednoznacznie przyjęcie określonego utworu.

Przyjęcie jest o tyle ważne, iż od jego momentu liczone jest nabycie praw autorskich przez pracodawcę. Jeżeli więc naruszenie praw autorskich nastąpi po tym momencie, podmiotem uprawnionym do dochodzenia z tego tytułu ochrony będzie pracodawca. W interesie zatrudniającego leży, aby informować twórcę-pracownika o przyjęciu jego dzieła. Jeśli bowiem formalność ta zostanie zaniechana, czyli praco-dawca zdecyduje się na przyjęcie utworu w jego dorozumianej formie, domniemywa się, iż przyjęcie nastąpiło po upływie sześciu miesięcy od dostarczenia dzieła (por. art. 13 ustawy), a więc dopiero od tej chwili pracodawca będzie mógł zostać uznany za podmiot majątkowych praw autorskich.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>