§ 3. Nakazowi zapłaty nadaje klauzulę wykonalności sąd, który go wydał.

§ 4. Wyrokowi sądu polubownego lub ugodzie zawartej przed takim sądem klauzulę wykonalności nadaje sąd, w którym stosownie do art. 710 złożone są akta sprawy rozpoznawanej przez sąd polubowny.

1. W § 1 komentowanego przepisu określono właściwość sądu do nadawania klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym wydanym przez sąd w procesie i postępowaniu nieprocesowym. Użyty zwrot „w którym sprawa się toczy” oznacza nie tylko sąd, w którym obecnie sprawa się toczy, ale także sąd, w którym sprawa się toczyła. Nadawanie klauzuli wykonalności tytułom wydanym w postępowaniu karnym reguluje art. 94 k.p.k. Treść klauzuli wykonalności oraz spsób jej zamieszczania na tytule egzekucyjnym określają § 212-216 reg. sąd.

Sąd rewizyjny nadaje klauzulę wykonalności tytułom egzekucyjnym, ale tylko do momentu, gdy znajdują się w tym sądzie akta sprawy dotyczy to jednak nadawania klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym na wniosek. Jeżeli w wyroku zasądzono roszczenie na rzecz pracownika, sąd rewizyjny nadaje tytułowi egzekucyjnemu klauzulę wykonalności z urzędu w dniu ogłoszenia orzeczenia i wydaje go uprawnionemu (art. 477® k.p.c.). Jeżeli sąd rewizyjny podwyższył zasądzone przez sąd pierwszej instancji alimenty albo zmienił zaskarżony wyrok oddalający powództwo i orzekł o alimentach, obowiązany jest wydanemu przez siebie wyrokowi nadać klauzulę wykonalności z urzędu i z urzędu tytuł wykonawczy doręczyć wierzycielowi (art. 1082 k.p.c.). Powyższe uwagi dotyczące sądu rewizyjnego nie odnoszą się do Sądu Najwyższego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>