Organ, który przejął dalsze łączne prowadzenie egzekucji admi-nistracyjnej i sądowej, postanowi, w trybie dla niego właściwym, również o kosztach czynności egzekucyjnych dokonanych przez drugi organ egzeku-cyjny przed postanowieniem sądu, chociażby te czynności nie zostały utrzymane w mocy.
Decyzję o kosztach dotychczasowego postępowania egzekucyjnego (sądo-wego lub administracyjnego) podejmuje organ egzekucyjny, który przejął dalsze prowadzenie egzekucji, ale zastosuje przepisy tego postępowania, w którego trybie zostały uprzednio dokonane czynności egzekucyjne. Nie ma to jednak istotnego znaczenia, ustalanie bowiem kosztów egzekucyjnych w obu postę-powaniach egzekucyjnych oparte jest na tych samych zasadach. Gdyby sąd postanowił, że obie egzekucje ma prowadzić łącznie administracyjny organ egzekucyjny, komornik – przed przekazaniem akt temu organowi – obowiązany jest dokonać rozliczenia pobranych w danej sprawie sum oraz zwrócić wierzy-cielowi pozostałość nie wykorzystanej zaliczki, a także odnotować w tytule wykonawczym wysokość dotychczasowych kosztów egzekucyjnych oraz to, w jakim zakresie roszczenie wierzyciela zostało zaspokojone (§ 34 rozp. w sprawie czynn. komorników).
Art. 775. Przepisów dwóch artykułów poprzedzających nie stosuje się w razie zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowego zabezpieczenia, jak również zbiegu zabezpieczenia administracyjnego z egzekucją sądową, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w art. 751.
Artykułów 773 i 774 k.p.c. nie stosuje się w razie zbiegu sądowego zabezpie-czenia z egzekucją administracyjną oraz zbiegu administracyjnego zabezpie-czenia z egzekucją sądową. Nie oznacza to jednak, by egzekucja sądowa i zabezpieczenie administracyjne oraz egzekucja administracyjna i zabezpieczenie sądowe nie mogły być prowadzone oddzielnie.
Przepisy o zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej (art. 773 i 774 k.p.c.) będą miały zastosowanie w wypadku wskazanym w art. 751 k.p.c., który prze-widuje, że w razie zajęcia rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu komornik powinien sprzedać je według przepisów o egzekucji z ruchomości.
Dochodzi tu do dalszych czynności egzekucyjnych, zachodzi więc potrzeba rozstrzygnięcia kolizji, który organ ma dokonać sprzedaży.
Leave a reply