1) orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem 2) wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem
3) inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej
4) akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia innych rzeczy zamien-nych, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.
1. Prawomocne orzeczenia sądu wydane w formie wyroków lub postanowień, zawierające istnienie nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela oraz istnienie obowiązku prawnego dłużnika, są tytułami egzekucyjnymi, choćby obejmowały inne postanowienia, które nie nadają się do wykonania w trybie egzekucji np. w wyroku sąd ustalił ojcostwo, zasądził alimenty i koszty procesu albo orzekł rozwód małżeństwa i określił obowiązek ponoszenia kosztów utrzy-mania i wychowania dziecka przez zobowiązanie pozwanego do płacenia do rąk matki oznaczonej kwoty pieniężnej. Łatwo zauważyć, że w egzekucji będą wykonywane te orzeczenia lub ta ich część, które stwierdzają obowiązek świad-czenia.
Tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu nie tylko prawomocne, ale i natychmiast wykonalne, tzn. zaopatrzone rygorem natychmiastowej wykonal-ności (art. 333 k.p.c.).
Leave a reply